Ile wytrzyma twój laptop - z wizytą w serwisie.

Od wielu lat laptopy dominują rynek sprzętu komputerowego. Obecnie nie ma już chyba osoby, która do nauki lub pracy nie używałaby laptopa. Choć w ostatnich latach tablety i smartfony stały się bardzo popularne to jednak ze względu na ergonomię użytkowania i obsługę oprogramowania komputery przenośne są niezastąpione. Mimo, iż z każdym miesiącem powstają nowe konstrukcje a producenci prześcigają się w reklamach swoich nowinek zakup laptopa może się stać nie lada wyzwaniem, głównie dlatego, że laptopy stały się jednymi z bardziej awaryjnych urządzeń elektronicznych ostatnich lat. Wysyp serwisów laptopów i wiele usług towarzyszących temu segmentowi rynku IT zdaje się potwierdzać postawioną przed chwilą tezę.

 Zakup laptopa.

To początek naszej przygody, która rozpoczyna się przeważnie od przeczytania kilku artykułów i opinii o laptopach, po czym następuje decyzja o zakupie i wizyta w pobliskim sklepie lub odwiedziny sklepu internetowego.

Po otrzymaniu wymarzonej przesyłki następuje pierwsze uruchomienie, instalacja oprogramowania jak Word, Excel, antywirus i kilku innych aplikacji z których korzystamy po czym można już wykorzystać zakupiony sprzęt do pracy lub nauki.

Co sprawia, że laptopy są tak delikatne.

W brew powszechnej opinii jaka towarzyszy laptopom "komputerom przenośnym" nie są to pancerne urządzenia. Jak mogliśmy się zorientować w kilku serwisach laptopów np. Megaserwis wiele z konstrukcji dostępnych na rynku jest niezwykle delikatnych i z każdym rokiem ta tendencja się pogłębia. Jak mogliśmy zobaczyć i porównać płyty główne laptopów z przed 10 lat z tymi obecnie produkowanymi na pierwszy rzut oka widać iż te nowe są niezwykle delikatne. Jakość obudów pod względem estetycznym znacznie się polepszyła ale ich wytrzymałość i odporność na odkształcenia zmalała diametralnie w stosunku do starszych modeli. Co prawda nowoczesne konstrukcje obniżyły wagę o kilkanaście procent jednak wpłynęło to również na jakość i wytrzymałość sprzętu.

Kolejnym delikatnym ogniwem jest dysk twardy. Ceny dysków w ostatnich 10 latach spadły chyba do granic opłacalności. Pojemności wzrosły lecz przy zachowaniu standardowych wymiarów 2,5" znacznie wzrosła genstość zapisu danych. Obniżenie wagi i ceny również i tu odbiło się na wytrzymałości. Dyski SSD miały być wybawieniem ale jak się okazało są równie awaryjne co dyski talerzowe. Jak zdołaliśmy się dowiedzieć w Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy tylko ta jedna firma dziennie przyjmuje około 10 zleceń na odzyskiwania danych. Jaka więc musi być skala zjawiska utraty danych jeśli takich serwisów są tysiące w całej Polsce.

Kolejną dość awaryjną częścią laptopa jest matryca. To niezwykle delikatny element, który wystarczy mocniej ścisnąć czy delikatnie uderzyć i już jest zbita. Wiadomo wszystko kręci się wokół wagi. Często też ulegają awarii karty graficzne. Tu największym wrogiem jest słabe chłodzenie, które w laptopie jest naprawdę mało wydajne. Z upływem czasu, nawet 6 miesięcy, w laptopie zbierają się zanieczyszczenia powodujące zmniejszenie sprawności układu chłodzenia nawet o 50%. To z kolei prowadzi do wzrostu temperatury pracy rdzenia układu graficznego i w konsekwencji do uszkodzenia. Naprawa laptopa z uszkodzoną kartą graficzną jest kosztowna lecz na pewno tańsza niż zakup nowego sprzętu. Warto jednak zaznaczyć, że cena czyszczenia układu chłodzenia i konserwacji laptopa byłaby jeszcze niższa ale wiele osób zaniedbuje tą czynność i doprowadza swój sprzęt do mocnego zabrudzenia.

Nasze przeświadczenie co do tego, że laptopy są niezniszczalne i przenośne sprawia, że nie przywiązujemy wagi do podstawowych zasad korzystania z tego sprzętu i często narażamy się sami na awarie i utratę cennych danych jak zdjęcia czy dokumenty.

Warto więc wspomnieć, że laptopa nie powinno się przenosić podczas pracy. Zanim spakujemy go do torby należy odczekać do całkowitego zamknięcia systemu operacyjnego i wyłączenia sprzętu. Należy pamiętać, aby systematycznie tworzyć kopie zapasowe danych, które są wartościowe ponieważ koszty ich odzyskiwania są znaczące. Przy laptopie nie powinno się pić i jeść ponieważ naprawa laptopów po zalaniu jest przeważnie kosztowna, a jest to jedna z najczęściej występujących awarii z winy użytkownika. Tych kilka zasad powinno zaoszczędzić nam trochę zmartwień.

Jakiego laptopa więc wybrać.

Na szczególną uwagę zasługują laptopy firmy Apple. Ich konstrukcja i dopracowanie, sprawiają, że jest to jeden z najmniej awaryjnych producentów sprzętu komputerowego na świecie. W polskich realiach ceny komputerów Apple są jednak za wysokie dla przeciętnego użytkownika więc pozostają nam przeważnie takie marki jak: HP, Dell, Lenovo, Acer, Asus czy Toshiba. Wybierając laptopa z pewnością należy sobie odpowiedzieć do czego będzie nam służył. Nie warto kupować najtańszych marketowych konstrukcji i dobrze wybierać sprzęt z jak najdłuższą gwarancją. Jeśli nie będzie nam potrzebna super wydajna karta graficzna lepiej wybrać laptop ze zintegrowaną grafiką. Wydzielają one znacznie mniej ciepła co przekłada się na mniejszą awaryjność, a dla przeciętnego użytkownika nie zrobi to większej różnicy.

Podsumowując. Wybór odpowiedniego laptopa i jego rozsądne użytkowanie z pewność wydłuży czas do pierwszej wizyty w serwisie.

Dziękujemy wszystkim firmom, a w szczególności Megaserwis S.C. , Centrum Napraw Laptopów i Centrum odzyskiwania danych za udzielenie obszernych wyjaśnień i informacji, dzięki którym mógł powstać ten artykuł.